Žltý či zelený soplík u dieťaťa? Antibiotiká nie sú vždy potrebné, do kolektívu však také dieťa nepatrí
Autor článku: Alena Oravská
Obdobie chorôb sa už začalo. Dieťa s bielymi, žltými a zelenými soplíkmi určite nepatrí do kolektívu. Ako liečiť soplíky, a prečo nie vždy treba antibiotiká?
Čo znamená žltý či zelený soplík u dieťaťa?
Plný nos, časté smrkanie a neustála tvorba hlienov. To sú prvé príznaky toho, že na vaše dieťa niečo lezie a malo by ostať doma v posteli. Na to, aby ste vedeli správne liečiť chorobu svojho drobca, musíte najskôr pochopiť, ako vzniká a čo na ňu funguje.
Medzi snáď najčastejšie ochorenia detí patrí nádcha spojená so soplíkmi či kašľom. Každá choroba potrápi nie len deti, ale narobí vrásky aj mamám, ktoré sa hneď od prvých prejavov znepokojujú a rozmýšľajú, ako svojmu miláčikovi čo najlepšie pomôcť.
Prvé soplíky
Problém nastane hneď vtedy, keď sa u detí objaví hustý biely, potom žltý až zelený soplík. V hlave nám blikne kontrolka, že určite ide o nejakú infekciu a dieťa potrebuje lieky a najlepšie antibiotiká. Toto riešenie je ale mimoriadne zbytočné. Nasadiť na soplíky antibiotiká je jeden z najviac rozšírených medicínskych mýtov.
A vysvetlenie, prečo je to neefektívne je veľmi jednoduché. "Žlté, či zelené sople neznamenajú, že ide o bakteriálnu infekciu. Je to normálny priebeh infekcie v nose, kde spočiatku je výtok objemnejší, riedky, vodnatý či biely a postupne sa môže zahusťovať a zafarbovať do rôznych žltozelených odtieňov. Znamená to aktivitu bielych krviniek, ktoré bojujú v slizniciach. Umierajú v boji za zdravie a sfarbujú hlien do žltozelena. Dieťa väčšinou nepotrebuje antibiotiká," vysvetľuje lekárka Denisa, ktorá radí rodičom aj na svojom instagramovom profile orl_lekar.
Prečo antibiotiká netreba?
Antibiotiká nie sú odpoveďou na každú infekciu, ktorá sa v tele objaví. Väčšina ochorení horných dýchacích ciest je spôsobená s vírusmi, na ktoré antibiotiká nefungujú. Ich neindikované použitie je preto zbytočnou záťažou pre organizmus dieťaťa.
"Horné dýchacie cesty sú ihriskom pre vírusy, nie baktérie. Iba 0.5 až 2 % akútnych rinosinusitíd (zápalov nosovej dutiny a prínosových dutín) má bakteriálny pôvod a až vtedy vyžadujú antibiotickú liečbu. Šetrime si preto antibiotiká na ochorenia, kde význam naozaj majú. Z dôvodu neindikovaného nasadzovania antibiotík a ich nesprávneho užívania pozorujeme celosvetovo nárast výskytu odolných baktérii, ktoré nereagujú na liečbu dostupnými antibiotikami," doplnila odborníčka.
Na škôlku zabudnite
Dieťa s bielymi, žltými a zelenými soplíkmi určite nepatrí do kolektívu. Drobec je jednoducho chorý aj keď neberie antibiotiká a je potrebné úplne ho vyliečiť. "Najviac infekčné sú prvé dni, vtedy sú sople riedke, vodnaté, priesvitné, alebo biele. Až po pár dňoch sú žlté až zelené. Infekčnosť je síce nižšia, ale to neznamená, že žiadna nie je, čiže dieťa môže stále jednoducho niekoho nakaziť," uviedla lekárka Denisa.
Ako liečiť soplíky?
ORL lekárka radí, čo môžu rodičia robiť pri nádche dieťaťa
1. Zvýšený príjem tekutín - odporúčaný denný príjem tekutín si viete vypočítať podľa hmotnosti dieťaťa, pri zvýšenej teplote treba príjem navýšiť.
2. Kľudový režim - žiadna škola, škôlka, treba obmedziť fyzické aktivity na čo najnižšiu mieru
3. Dekongestíva - vo forme sprejov alebo kvapiek, ktoré poskytujú krátkodobú úľavu v prípade upchatého nosa, používať triezvo (3-4 x denne podľa prípravku), nie dlhšie ako 5-7 dní. Mierny účinok na odpuchnutie slizníc majú aj hypertonické nosové spreje.
4. Výplachy nosa soľnými roztokmi - konvička je kamarát, a to nielen počas sopľavých dní. Ak má dieťa sliznicu veľmi opuchnutú pred výplachom podajte sprej s dekongestívom - nevyrábajte soľný roztok len tak od oka, dodržte pomer vody a soli v návodoch. Počas nádchy vyplachujeme 2-3x denne.
5. Smrkajte, naučte deti smrkať čo najskôr - ak nevedia smrkať musíte odsávať a nie len z prednej časti nosa! Hlien pred odsávaním zrieďte prestriekaním nosa soľným roztokom.
6. Nie je nutné zrážať teplotu pod 38 stupňov. Pokiaľ sa ale dieťa sťažuje na bolesť hlavy, alebo ucha lieky samozrejme podajte.
Pozor na horúčku
Zasoplené prechladené dieťatko môžete preliečiť doma a svoj postup konzultovať s lekárom telefonicky. Svoju pozornosť ale zbystrite, keď má drobec sklenené oči, je malátny a nastúpi horúčka. Vtedy už vyhľadajte pomoc pediatra.